y o tym za każdym razem, gdy zapisujemy się do dentysty – nasza pociecha też może na tym skorzystać.
Troska o zdrowy uśmiech
Stomatologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, która budzi największy strach zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów. Chociaż uzębienie u dzieci ulega wymianie to jednak ważne jest przyzwyczajanie dziecka do dobrych nawyków takich, jak pamiętanie o myciu zębów, od najmłodszych lat. Jak wskazują badania, profilaktyka wśród dzieci ma bardzo duże znaczenie w ich późniejszej trosce o stan jamy ustnej. Jest to bardzo duże wyzwanie dla stomatologów. Często wobec tego są organizowane spotkania ze stomatologiem, na przykład w przedszkolu czy szkole, które nie tylko pozwalają na oswojenie się dzieci z tym specjalistą, ale także sprawiają, że w atrakcyjny dla dzieci sposób przekazywane są ważne porady odnośnie stanu uzębienia.
Coraz częściej w wielu gabinetach stomatologicznych jest organizowany system umożliwiający zarejestrowanie się pacjentów na wizytę za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu osoby, które pracują w rejestracji w prostszy sposób mogą zapanować nad sporą liczbą wizyt. Co więcej, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie z uwagi na to, że możemy zaplanować wizytę nie tylko w dogodnej dla nas porze i dniu, ale także internetowa rejestracja pozwala na wybranie specjalisty, do którego udamy się na wizytę. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób z nieprzyjemnymi doświadczeniami z różnymi stomatologami. Internetowe narzędzia umożliwiają także z góry zaplanowanie cyklu wizyt lub sprawdzenie dostępności wybranego przez nas terminu.
Kamień nazębny - czemu taki niebezpieczny?
Kamień nazębny ? zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.
Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.
W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny