Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - O dentystach

Stomatologia Chorzów

Turystyka medyczna od a do z


Turystyka medyczna jest bardzo rozwiniętym elementem gospodarki, który ma ogromny wpływ nie tylko na to, że coraz więcej osób przylatuje do naszego kraju i docenia jego walory. To ogromny zastrzyk gotówki dla kolejnej gałęzi g

Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - O dentystach Stomatologia Chorzów
ospodarki, która dzięki otwartym granicom może się rozwijać. To wszystko sprawia, że mamy możliwość otrzymania świetnych rezultatów z bardzo dobrymi warunkami współpracy. Pacjenci z takich krajów jak Wielka Brytania, Dania, Finlandia czy nawet nasi sąsiedzi z Niemiec bardzo często wybierają przygraniczne miejscowości jako cel swoich wizyt. To jest właśnie turystyka medyczna, bo ktoś po przyjeździe do lekarza na przykład stomatologa zostanie u nas na dłużej i będzie zwiedzał także atrakcyjne turystycznie regiony.

Turystyka medyczna cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Z racji niskich kosztów leczenia, Polska jest oczywiście miejscem, do którego przyjeżdżają ludzie z innych stron świata na leczenie. Dobrym przykładem jest tutaj stomatologia. Daje ona możliwość odpowiedniego zapoznania się z ofertą, doborem leczenia do specyfiki pacjenta. Wykwalifikowany personel w połączeniu z najlepiej wyposażonymi gabinetami to gwarancja sukcesu biznesowego. Wiedzą o tym gabinety stomatologiczne i mają choćby strony także w języku obcym. Wszystko to sprawia, że będą oni mieli możliwość uzyskania jak najlepszych efektów w jak najlepszej cenie.



Zęby_człowieka Budowa poszczególnych zębówedytuj

Wraz z zębiną uznawana jest za wspólną jednostkę strukturalno-funkcjonalną, tzw. endodontium.


 Osobny artykuł: Zęby stałe.

Tętniczki wnikające do miazgi dzielą się dalej na naczynia przedwłosowate a następnie na naczynia włosowate. Tworzą one splot w okolicy odontoblastów.


W miazdze pomiędzy naczyniami znajdują się anastomozy (tętniczo-tętnicze, tętniczo-żylne i żylno-żylne) mające znaczenie dla utrzymania równomiernego odżywienia tkanki, w przypadku gdy dojdzie do zaczopowania jednego z głównych naczyń.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Jakie są typy próchnicy?


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://o-dentystach.awers-starczanowo.com.pl/